Rozpraw się z emocjami szybko i skutecznie! – 3 kroki do emocjonalnej wolności

Kilka dni temu miałam okazję obserwować na ulicy sytuację, która wzbudzała niemałe zainteresowanie przechodniów. Dwoje młodych ludzi, chłopak i dziewczyna prawdopodobnie para szli chodnikiem i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby szli i rozmawiali. Ich rozmowa była jednak bardziej burzliwa, a nawet była to kłótnia, nie rozmowa, podczas, której padało mnóstwo wyzwisk, obelg i tym podobnych komentarzy.

Zdarza Ci się, że ponoszą Cię emocje?

Mówisz lub robisz coś pod wpływem emocji, chwilowego impulsu, a później tego żałujesz?

Emocje dyktują Ci to, jak masz się zachować w danej sytuacji?

Nie radzisz sobie z kontrolowaniem uczuć?

Jeśli któreś z pytań dotyczy właśnie Ciebie i chcesz się dowiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy czujesz, że tracisz grunt pod nogami, że Twoje emocje zaczynają Cię kontrolować i nic z tym nie możesz zrobić zapraszam do przeczytania całego artykułu. Dowiesz się Jak odzyskać nad nimi kontrolę? Co zrobić w momencie, gdy zalewa Cię fala nieprzyjemnych emocji? Jak uwolnić się spod działania pod wpływem emocji?

Temat jest bardzo rozległy i na każde z tych pytań mogłabym napisać oddzielny wpis i może tak też zrobię, ale nie wszystko naraz, zacznijmy od początku. Najpierw chcę zapoznać Cię z ogólnymi zasadami radzenia sobie z emocjami. Będzie ogólnie, ale bardzo konkretnie, tak żebyś od razu mógł wykorzystać te wskazówki w praktyce.

Cała instrukcja radzenia sobie z emocjami składa się z trzech kroków. W każdym z nich wcielisz się w inną postać, dzięki temu lepiej zapamiętasz poszczególne kroki. Najpierw wcielisz się w detektywa i przeprowadzisz wnikliwe śledztwo, później wysłuchasz posłańca z ważną wiadomością i na końcu wcielisz się w robotnika, który jest bardzo zaangażowany w swoją pracę. Żeby nie przedłużać, zaczynajmy.

Bądź jak dociekliwy detektyw względem emocji. Emocja, a w szczególności ta niechciana bywa jak przestępca, który pojawia się znikąd, trudno zobaczyć jego prawdziwą twarz, bo jest ukryta za maską i nie wiadomo jak się nazywa. Widzisz podobieństwo z emocjami? One też często pojawiają się i nie wiesz skąd. Czasami też masz trudność z ich nazwaniem. Badania pokazują, że ludzie używają do nazwanie emocji tylko kilka określeń, a przecież jest ich o wiele więcej. Żeby móc rozprawić się z przestępcą musisz najpierw poznać jego tożsamość. Detektyw na początku prowadzi dokładną obserwację intruza i dopiero, gdy ma wszystkie dane przystępuje do akcji. Ty musisz zachować się względem swoich emocja identycznie jak detektyw. Musisz je obserwować, nazwać, dowiedzieć się, czym zostały wywołane i jak wyglądają? Dopiero wtedy możesz skutecznie się z nimi rozprawić.
Bądź jak człowiek słuchający posłańca, który ogłasza ważną informację społeczeństwu. W dawnych czasach, gdy nie była jeszcze tak rozwinięta technologia jak obecnie posłaniec przekazywał istotne informację. Gdy dochodził w wyznaczone miejsce odczytywał publicznie treść wiadomości, którą przyniósł. Dotyczyła ona zazwyczaj bardzo ważnych wydarzeń, które miały ogromny wpływ na życie tamtejszych ludzi. Tak samo jest z Twoimi emocjami, są one dla Ciebie właśnie takim posłańcem. Każda z emocji niesie z sobą jakąś treść, którą powinieneś odczytać. Każda emocja jest dla Ciebie taką wskazówką odnośnie tego, co się dzieje aktualnie w Twoim życiu, mówi o tym, co jest teraz dla Ciebie ważne. Zatrzymaj się na moment tak jak człowiek w starożytności słuchający odczytu posłańca i wsłuchaj się w to, co chce Ci powiedzieć Twoja emocja. Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna i będzie odgrywać dużą rolę w Twoim życiu.

Bądź jak robotnik. Robotnicy zwykle wiedzą, co muszą zrobić, mają wyznaczone zadania na konkretny dzień. Wiedzą też, że najlepiej będzie, gdy mimo nawet niesprzyjającej pogody należy wykonać swoją pracę. Czasami będziesz odczuwać przyjemne emocje, innym razem nieprzyjemne jednak, że niezależnie od tego, jakie emocje w danej chwili czujesz podejmij działania, które będą zgodne z Twoimi wartościami. Teraz już wiesz, z kim masz do czynienia, wysłuchałeś informacji, która kryje się w emocji, a teraz przyszedł czas na działanie.

Jeśli przejdziesz przez wszystkie 3 kroki i staniesz z emocją oko w oko jak detektyw z przestępcą, wysłuchasz informacji, którą przynosi posłaniec, a na koniec podejmiesz decyzje by działać zgodnie z wartościami będziesz na dobrej drodze do tego by uwolnić się od destrukcyjnego wpływu emocji.

Jak przełożyć to na praktykę?

Gdy przeżywasz emocje szczególnie te nieprzyjemne wykonaj poniższe kroki:

Krok 1. Stań się na chwilę detektywem i odpowiedz sobie na pytania takie jak: Jak się nazywa dana emocja? Skąd pochodzi? Jak bardzo jest intensywna w skali od 1 do 10? Gdzie ją odczuwam w swoim ciele?

Krok 2. Potraktuj tą emocję jak posłańca, który przynosi ważną wiadomość. Posłuchaj przez chwile tego, co chce Ci powiedzieć, a w tej informacji znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania:, co sprawiło, że ta emocja właśnie teraz się pojawiła? Emocje zwykle pojawiają się wtedy, gdy dzieje się coś, na czym nam zależy. Pamiętasz opisaną na początku sytuacje kłócących się ludzi. Kłótnia z pewnością dotyczyła czegoś, co było ważne dla obojga. Spróbuj odnaleźć informację, jaką niesie posłaniec emocja. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co ważnego chce Ci powiedzieć?

Krok 3. Teraz w pełni stań się robotnikiem i podejmij wyzwanie. Wcześniejsze kroki są przygotowaniem do działania zgodnego z tym, co jest dla Ciebie bardzo ważne. Teraz jak już wiesz, co czujesz, dlaczego czujesz to, a nie coś innego i co ważnego to uczucie Ci mówi możesz świadomie dokonać wyboru i uwolnić się od zachowania dyktowanego przez emocje.

Etapy te, mimo, że są opisane dość obszernie tak byś mógł jak najlepiej zrozumieć je i pomóc sobie w kryzysowych sytuacjach tak naprawdę w rzeczywistości zajmują niewiele czasu. Oczywiście by to stało się Twoim nawykiem musisz praktykować tak często jak to tylko możliwe.

Pamiętaj najpierw jesteś detektywem, który chce poznać tożsamość przestępcy, następnie człowiekiem słuchającym odczytywanej ważnej informacji, jaką przyniósł posłaniec i w końcu robotnikiem działającym zgodnie z swoimi celami.

Nie przejmuj się, jeśli zapomnisz o którymś z kroków lub jeśli zapomnisz o tym, że znasz te kroki, lecz wyciągnij wnioski i skorzystaj z tych kroków przy następnej sytuacji, która wywoła u Ciebie destrukcyjne emocje. Powodzenia!

Agata Ziobrowska

Psycholog, terapeuta, pedagog specjalny, coach, w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, pasjonatka terapii trzeciej fali poznawczo-behawioralnej: ACT i DBT. Interesuje się głównie zaburzeniami w sferze emocji, nastroju i jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *