Czy znasz swoje wartości?

Wartości, słowo znane nam wszystkim, jednak mimo coraz większego wzrostu naszej świadomości do chwili obecnej niewielu ludzi potrafi bez zastanowienia i wątpliwości wymienić swoje najważniejsze wartości w trakcie zwykłej rozmowy. Każdy z nas podświadomie czuje, że wartości są ważne ale prawda jest taka, że większość ludzi nie potrafi określić swoich wartości. Nie wynika to z braku wiedzy a raczej pogoni za dniem codziennym, funkcjonowaniem w schematach narzuconych przez społeczeństwo i otoczenie, w ciągłym odhaczaniu priorytetów, ze zwykłego braku czasu żeby zatrzymać się i zajrzeć w głąb siebie.

W tym artykule zapraszam Cię do rozpoznania swoich wartości, a być może nawet stworzenia wizji życia, które będzie oparte na tym w co wierzy i czego chce twoje serce.
Na końcu tego artykułu zamieszczone jest ćwiczenie abyś mógł samodzielnie odnaleźć swoje wartości.

Czym są wartości?

Wartości to aspekty życia, które są dla Ciebie naprawdę ważne, zgodne z twoim wnętrzem. Określając wartości najlepiej kierować się przede wszystkim sercem, nie intelektem, który często chce się dostosować do otoczenia, spełnić czyjeś wymagania, które ty interpretujesz jako twoje. Odpowiadając intuicyjnie, tak jak czujesz na pytanie co jest twoją wartością będziesz najbliżej prawdy.
Wartością może być zdrowie, rodzina, pasja, miłość, rozwój, podróże, spokój,niezależność i wiele innych, bo każdy człowiek jest inny i ma inny system wartości. Wartości nie są celem same w sobie, nie można ich osiągnąć, odhaczyć i już. Wartości są kompasem, z którego dobrze jest korzystać przy podejmowaniu różnych życiowych decyzji, również wtedy jeżeli decyzje, które podejmujemy budzą w nas wiele wątpliwości. Pod wartościami kryją się emocje i uczucia, których przede wszystkim chcemy doświadczać w naszym życiu. W oparciu o swoje wartości możesz realizować całe swoje życie w każdym jego obszarze.

Zdrowie jako przykładowa wartość.

Jeżeli twoją główną wartością jest zdrowie to będziesz starał się realizować tą wartość na różne sposoby. Od zdrowej diety, poprzez aktywność ruchową do dbania o sen i odpoczynek. W sklepie będziesz szukał zdrowych produktów, skupiając się przede wszystkim na jakości a nie ilości. Zapewne będziesz czytał o suplementacji, pamiętał o tym żeby wyjść na spacer w każdej wolnej chwili lub będziesz regularnie uprawiał jakąś aktywność fizyczną. Jeżeli poczujesz zmęczenie to pozwolisz swojemu ciału odpocząć zamiast wyciskać z siebie ostatki energii.
Ten temat jak wszystkie, o których piszę jest mi bliski. Budząc się po latach życia kierowanego różnymi schematami i programami, które były raczej zewnętrznym motorem większości moich działań miałam dość duży dylemat z podejmowaniem decyzji, które są zgodne ze mną. I tutaj na pomoc przyszły wartości. Odwołując się do nich jestem w stanie podjąć najtrudniejszą decyzję a wątpliwości przestają zaprzątać moją głowę. Podejmując decyzje w oparciu o swoje wartości po prostu czujesz, że są właściwe. Jesteś spokojny oraz pełen energii do działania bo to co robisz jest w zgodzie z twoim wewnętrznym kompasem. Dzięki poznaniu swoich wartości i kierowaniu się nimi w różnych sytuacjach życiowych możemy uniknąć wielu rozterek i nietrafionych decyzji.
Zazwyczaj mamy kilka wartości, które uważamy za główne w naszym życiu i mogą one odnosić się do różnych obszarów naszego codziennego życia. W związku z tym mogą zdarzać się sytuacje, w których występuje
konflikt wartości. Ma to miejsce wtedy, kiedy decyzja, którą chcemy podjąć dotyka dwóch naszych wartości, które mogą być w opozycji do siebie.

Konflikt dwóch wartości.

Na tapetę tym razem weźmy dwie wartości: rozwój osobisty oraz wolność finansową, które przykładowo wybrałeś jako jedne z twoich, najważniejszych wartości. Stajesz przed decyzją zapisania się na dość drogi kurs, który jest związany z twoją pasją i jednocześnie wspaniale się wpisuje w wartość: rozwój osobisty. Jeżeli w tym momencie nie masz środków na tak drogi kurs i rozważasz kredyt może pojawić się zgrzyt bo co z wolnością finansową, która dla wielu może oznaczać że nie chcą się wiązać żadnymi kredytami i zobowiązaniami finansowymi. Tym bardziej, że może to już nie pierwszy drogi kurs czy szkolenie, w którym bierzesz udział. Co w takiej sytuacji zrobić? Jedna i druga wartość jest na początku twojej listy, a Ty czujesz wewnętrzne rozdarcie jeżeli masz podjąć decyzję, która odniesie się tylko do jednej wartości. I to jest najlepszy moment na poszukanie kompromisu między tymi wartościami, zbudowanie mostu, który będzie je łączył a nie rozdzielał. Tak więc w przykładzie z drogim kursem budowanie takiego mostu pomiędzy wartościami czy szukanie kompromisu pomiędzy nimi może polegać na znalezieniu innego kursu w danej tematyce, który będzie być może w innej formie a ze względu na to tańszy. Na przykład, jeżeli chcesz skończyć jakiś kurs w formie stacjonarnej zorientuj się czy nie ma czegoś podobnego online. Możesz też poszukać jakiejś mniej rozbudowanej wersji takiego kursu a skoro jest on w tematyce twoich zainteresować to dodatkowe informacje możesz zdobyć na własną rękę, czytając książkę lub oglądając jakieś materiały w internecie. A skoro to twoja pasja to pewnie już masz dość rozległą wiedzę w tym temacie 😉 Możesz też określić inne ramy czasowe do zrealizowania takiego przedsięwzięcia. Kompromis oznacza, że zamiast z czegoś rezygnować warto poszukać rozwiązania pośredniego, które jednocześnie nie spowoduje twojego wewnętrznego konfliktu i poczucia straty.

W ćwiczeniu poniżej zapraszam Cię do określenia co jest wartością w twoim życiu.

 

Ćwiczenie – określanie swoich wartości.

Usiądź w ciszy i spokoju, sam na sam ze sobą. Ćwiczenie wykonaj powoli, poświęć na nie taką ilość czasu jaka jest Ci potrzebne.
W końcu chodzi o kwestie, które są w życiu dla Ciebie najważniejsze

Z proponowanej poniżej listy, która zawiera dość rozpoznawalne dla większości wartości wybierz 20, które są dla Ciebie ważne. Pamiętaj aby wsłuchać się w swoje serca i obserwuj ciało jak reaguje kiedy czytasz kolejne wartości.

Przyjaźń                    Wzajemność                   Koleżeńskość

Dobroć                      Łagodność                      Opiekuńczość

Pomaganie                Empatia                          Troskliwość

Spokój                      Opanowanie                    Równowaga

Obdarowywanie        Przebaczenie                   Dobroczynność

Hojność                    Bezinteresowność            Uczciwość

Życzliwość                Akceptacja                      Poczucie
wartości

Radość                     Wdzięczność                    Przyjemność

Zadowolenie             Satysfakcja                      Szczęście

Piękno                      Atrakcyjność                    Uroda

Sztuka                      Seks                                 Rodzicielstwo

Rodzina                    Miłość                              Związek

Małżeństwo              Równouprawnienie            Szacunek

Męskość                   Kobiecość                          Podróże

Sprawiedliwość        Inteligencja                       Autonomia

Niezależność            Prestiż                              Sukces

Sława                       Kariera zawodowa            Wolność

Ambicja                   Indywidualizm                   Duchowość

Wiara                       Prawda                             Kompromis

Pokój                       Lojalność                          Harmonia

Zdrowie                   Pasja                                 Samorealizacja

Religia                     Równość                            Asertywność

Bezpieczeństwo       Zaufanie                            Szczerość

Spontaniczność        Zabawa                             Przyjacielskość


Jeżeli lista powyżej jest dla Ciebie niewystarczająca dodaj swoje wartości, których tutaj brakuje

Następnie zawęź swoją listę wyboru tylko do 10 wartości. Nie śpiesz się, czytaj spokojnie i uważnie. Zastanów się co jest dla Ciebie ważne.

Ostatnim krokiem jest wybór 5 kluczowych wartości. Wypisz je nadając im numery od 1 do 5, gdzie 1 przyznajemy wartości, która jest dla nas najważniejsza.
Kiedy znasz już swoje główne wartości zobacz czy i jak realizujesz je w swoim życiu?

Przygotuj 5 kartek, które zatytułujesz wartością, która znalazła się na twojej końcowej liście.
Na każdej z przygotowanych kartek – dla każdej wybranej wartości – zapisz odpowiedzi na następujące pytania:
W jaki sposób na dzień dzisiejszy realizujesz wybraną przez siebie wartość
w określonych obszarach swojego życia takich jak:
1. Praca
2. Finanse
3. Relacje z innymi ludźmi
4. Rodzina
5. Związki partnerskie
6. Rozwój
7. Zdrowie
8. Czas wolny
Czy w ogóle je realizujesz i czy chcesz je realizować w każdym z tych obszarów życia?

Zastanów się i zapisz odpowiedzi dla każdej wartości na oddzielnej kartce. Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zobaczyć jak dzisiaj wygląda twoje życie i czy realizujesz w nim swoje wewnętrzne, kluczowe wartości, które są naszą prawdą o nas samych, które są sensem naszego życia i sprawiają, że realizując je czujemy się szczęśliwi i spełnieni.

To jest punkt startu, bo żeby coś zmienić trzeba wiedzieć co chcesz zmienić. Ćwiczenie z określaniem swoich wartości warto robić co jakiś czas, ponieważ tak jak wszystko również nasze wartości mogą się zmieniać. Warto aktualizować nasz wewnętrzny software żeby zawsze być na bieżąco ze sobą

Owocnego wartościowania!
Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *