Serce – symboliczne a może rzeczywiste siedlisko emocji?

Niedawno w rozmowie, gdy tłumaczyłam koleżance, czym jest koherencja serca, ona podsumowała wszystko jednym zdaniem: „wiedziałam, że serce nie może być jedynie symbolem miłości, lecz jest czymś więcej”.
Jak wskazuje wiele badań jej intuicja się nie myliła.

W licznych religiach, a także kulturach i tradycjach serce jest uważane za siedlisko duszy i symbol miłości. W starożytności twierdzono, że serce jest narządem, który wpływa na podejmowane przez nas decyzje, a także na to, jakie odczuwamy emocje i jak się zachowujemy. Przez wiele tysięcy lat twierdzono, że serce jest główną bazą dowodzącą, odpowiedzialną za myśli, emocje, osobowość i pamięć. Wszyscy ludzie niezależnie od tego, gdzie mieszkają i w jakich kulturze się wychowali w ten sam sposób odczytują symbolikę serca.  W naszym języku także funkcjonuje trochę powiedzeń uwzględniających serce, takie jak na przykład: słuchaj głosu serca, kieruj się sercem, rób, co Ci podpowiada serce.

Jak myślisz, który organ w naszym ciele jest najważniejszy?

Oczywiście, że wszystkie są ważne i potrzebne, każdy z nich ma jakąś role do spełnienia. Jednak, większość ludzi zapytana o to, który organ jest najważniejszy, odpowiada bez wahania „mózg”. Nie ma w tym nic dziwnego, bo tak też przez wiele lat uważało środowisko naukowców. Teraz zaczyna się to trochę zmieniać. Już coraz częściej i więcej mówi się o tym, że najważniejsze jest serce. Fakt ten potwierdzają liczne eksperymenty, które dają zaskakujące wyniki.

Serce to pompa tłocząca krew, czy coś więcej?

Ciągle rośnie ilość dowodów naukowych mówiących o tym, że serce nie jest tylko wyłącznie pompą  tłoczącą krew. Pomimo, że jest to niezwykle ważna funkcja, jaką pełnią nasze serca, to w obliczu najnowszych odkryć dotychczasowe funkcje pełnione przez serca mogą zblednąć.
Być może pompowanie krwi przez serce pod dużym ciśnieniem nie jest jego jedynym zadaniem. W książce „Neurokardiologia” dr J. Andrew Armoura pisał o tym, że  nasze serca posiadają skomplikowany system nerwowy. Odkryto, że w sercu mieści się około 40 000 komórek nerwowych takich samych, jak te, które są w naszych mózgach. Wynika z tego, że serce i mózg komunikują się
ze sobą. Dzięki temu mogą wymieniać informację bezpośrednio.
Co ciekawe więcej połączeń jest z serca do mózgu niż z mózgu
do serca. A samo serce odbiera, nadaje i przetwarza dane, odbierane przez mózg. Udowodniono także, że serce potrafi wysyłać impulsy do innych części naszego organizmu, a także potrafi samodzielnie myśleć.  Po za tym pole elektryczne serca jest aż 60 razy większe niż pole elektryczne mózgu, natomiast pole magnetyczne serca jest 5000 razy silniejsze od pola magnetycznego mózgu.  Co więcej pole emitowane przez serce wychodzi poza obręb naszych ciał.  To pole elektromagnetyczne ma średnice od 1,5m do 3m. Niesamowite jest to, że pole naszego serca ulega zmianie, która zależy od rodzaju odczuwanych emocji. Natomiast siła pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez serce odzwierciedla się w funkcjonowaniu naszego organizmu, a także wpływa na otoczenie.

 

Czy serce może pamiętać?

Badacze twierdzą, że serce jest miejscem, w którym przechowywane są wspomnienia różnych wydarzeń. Za tym, że serce posiada zdolność do zapamiętywania i przechowywania tych wspomnień przemawiają także doświadczenia osób po transplantacji serca. Posiadają oni wspomnienia wydarzeń, w których nigdy nie brali udziału.  Niekiedy też zmieniają swoje nawyki i preferencje na przykład: smakowe na takie, które miał dawca. Znany jest również przypadek, kiedy to ośmioletnia dziewczynka po przeszczepie serca, zaczęła mieć koszmary. Od strony technicznej przeszczep okazał się sukcesem. Jednak psychologiczne konsekwencje dręczących dziecko koszmarów nawarstwiały się w związku, z czym została ona skierowana do psychiatry. Dzięki współpracy policji i psychiatrów udało się schwytać i osadzić mordercę dziecka, od którego ta dziewczynka dostała serce. Takich opisów jest wiele. Jednak, ten przypadek pamiętanych przez serce wspomnień był możliwy do sprawdzenia. Bowiem zmiany dotyczące nawyków opierają się jedynie na wspomnieniach bliskich osoby, która została dawcą. Zjawisko opisane wyżej zostało nazwane przeniesieniem pamięci i było znane lekarzom od dawna, uznawano je za możliwy do wystąpienia skutek uboczny po transplantacji.

Kto i gdzie prowadzi badania nad sercem?

Na świecie już kilkadziesiąt lat temu zaczęły powstawać instytuty
i kierunki, których zadaniem jest badanie serca. I tak na przykład
w uniwersytecie Arizona powstała nowa dyscyplina naukowa zwana kardiochirurgią energetyczną, natomiast w Kalifornii powstał Instytut HeartMath, gdzie grupa naukowców zajmuje się badaniami nad sercem, jego połączeniem z mózgiem oraz emocjami. Dzięki swoim niezwykłym odkryciom badacze z tego ośrodka naukowego opublikowali bardzo wiele prac w literaturze naukowej, o tym jak taki sposób funkcjonowania naszych serc wpływa na codzienność.
Weź sobie proszę te informację do serca i poświęć mu trochę uwagi, aby służyło Ci jak najdłużej i jak najlepiej. Bowiem najlepsze korzyści osiągamy, gdy serce i mózg współdziałają ze sobą. Gdy koncentrujemy się tylko na mózgu lub tylko na sercu nie możemy osiągnąć maksimum naszego potencjału.

 „Jeśli 20 stulecie było tak zwanym Wiekiem Rozumu, to XXI wiek powinien być Stuleciem Serca”.
– Gary ER Schwartz.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *